Alıntı Yaparken Hangi Noktalama Işareti Kullanılır?(En iyi çözüm)

Başka birinin yazısından veya sözünden, hiç değiştirilmeden yapılan aktarmalar tırnak içinde gösterilir. Alıntı cümle(ler), büyük harfle başlar, noktayla biter.

Alıntı yapıldığında atlanan yeri belirtmek için hangi noktalama işareti kullanılır?

Bir metinden yapılan alıntılarda, başta, ortada ve sonda atlanan sözcüklerin veya bölümlerin, yeri üç nokta ile gösterilir.

Alıntı cümleden önce virgül kullanılır mı?

6. “dedi” cümle kalıbında, alıntılan cümle tırnak işareti ile gösterilmek zorunda değildir; “dedi”’den önce konulan virgül, alıntı cümleyi gösterecektir. Örnek: Ekmek almaya gitmem, diye direniyordu annesine.

Tırnak işareti nerelerde kullanılmaz?

Tırnak İşareti (“) / Noktalama İşaretleri

 1. Doğrudan alıntıları göstermek için kullanılır.
 2. Vurgulanmak istenen sözleri göstermek için kullanılır:
 3. Söylendiği şekilde yazıya aktarılmayan kişilerin sözleri tırnak içine alınmaz.
 4. Uzun alıntılarda her paragraf ayrı ayrı tırnak içine alınır.

Alıntı cümlesinin bitimine ne konur?

Konuşma çizgisinden sonraki alıntı cümlesinin bitimine virgül konur: – Bu akşam Datça’ya gidiyor musunuz, diye sordu.Konuşma çizgisinden sonraki alıntı cümlesinin bitimine virgül konur: – Bu akşam Datça’ya gidiyor musunuz, diye sordu.

Örnek verileceği zaman hangi noktalama işareti kullanılır?

İki nokta, kendisinden sonra örnek verilecek veya açıklama yapılacak cümlenin sonuna konulan noktalama işaretidir ve ‘:’ olarak kullanılır. Noktalı virgüle gelirsek Noktalı virgül, bağımsız fakat mantık açısından birbirini bütünleyen cümleleri bağlayan noktalama işaretinin adıdır ve ‘;’ olarak kullanılır.

You might be interested:  Alıntı Yapılmıştır Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Şaşkınlık hangi noktalama işareti kullanılır?

Ünlem işaretleri ise kızgınlık, sevinç, şaşkınlık gibi duygu belirten cümlelerde kullanılan bir noktalama işaretidir. Sesleniş sözlerinde ve cümlelerinde de kullanılır.

Alıntı yapmadan önce hangi noktalama işareti kullanılır?

Başka birinin yazısından veya sözünden, hiç değiştirilmeden yapılan aktarmalar tırnak içinde gösterilir. Alıntı cümle(ler), büyük harfle başlar, noktayla biter.

Ama kelimesinden önce virgül gelir mi?

(ama, fakat, lakin, yalnız, ancak, ne var ki, ne yazık ki, çünkü yoksa, bundan dolayı, sonuç olarak, bununla birlikte gibi bağlaçlardan önce noktalı virgül kullanılır.)

Alıntı cümlelerden önce iki nokta kullanılır mı?

Alıntı Yapıldığında Bilinen ilk kullanım alanı, alıntı cümlelerde olacaktır. İngilizce de “says” kalıbı olarak görülen, Türkçede aktarma cümlesi olarak ele alınan konudur. Bir başkasının sözünü, aynen aktarma işidir. Bu aşamada tırnak işareti ile iki nokta birlikte kullanılır.

Hangi kelimeler tırnak içine alınır?

TÜRKİYE

 • Başka bir kimseden veya yazıdan olduğu gibi aktarılan sözler tırnak içine alınır: Türk Dil Kurumu binasının yan cephesinde Atatürk’ün “Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir.” sözü yazılıdır.
 • Özel olarak vurgulanmak istenen sözler tırnak içine alınır: Yeni bir “barış taarruzu” başladı.

Tırnak işareti nerelerde nasıl kullanılır?

Tırnak İşareti ( Tırnak İşareti Nerede Kullanılır?)

 • ⇒ Eğer bir cümle içinde başkasına ait sözlerin ya başka bir metinde yer alan cümlelerin aktarılması gerekiyorsa bu alıntı sözler tırnak içinde yazılır.
 • DİKKAT!
 • ⇒ Bir cümlede özellikle vurgulanmak ve önemi belirtilmek istenen kelimeler tırnak içinde gösterilir.

Soru işareti nerelerde kullanılmaz?

İçinde soru kelimeleri veya soru eki bulunan ama anlamca soru cümlesi olmayan cümlelerde soru işareti kullanılmaz: Kaça aldım, şimdi hatırlamıyorum. ( soru kelimesi nesneye dahil) Yapar mı yapmaz mı bilmem.

You might be interested:  Tez Yazarken Kitaptan Alıntı Nasıl Yapılır?

Iki nokta nerede kullanılır ve örnekler?

Kendisinden sonra örnek verilecek veya liste oluşturulacak cümlenin sonunda kullanılır:

 • Yeni harfler alındıktan sonra eski yazı ile bir tek kelime bile yazmayan iki kişi görmüşümdür: Atatürk ve İnönü!
 • Perşembe gününe kadar şunları mutlaka tamamlamalıyız: malzeme dökümleri, dönem raporları, vergi formları.

Iki nokta nerelerde kullanılır?

İki nokta kullanıldığı yerler; – Kendinden sonra örnek verilecek cümlenin sonuna konur. – Kendinden sonra açıklama yapılacak cümlenin sonuna konur. – Eserlerde karşılıklı konuşmalarda konuşan kişinin isminden sonra konur.

Uzun çizgi nedir nerelerde kullanılır?

Uzun çizginin bir diğer adı ile konuşma çizgisinin kendine ait kullanım alanı bulunur. Yazılan yazılardaki satırların başında kullanılır. Yazı içerisinde geçen konuşmalarda konuşanın değiştiğini belirtmek için satır başlarında kullanılmaktadır. Konuşmaları belirttiği için uzun çizgiye konuşma çizgisi de denilmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *