Word De Alıntı Nasıl Gösterilir?(Soru)

Alıntı yapmak istediğiniz tümcenin veya tümceciğin sonuna tıklayın ve Başvurular sekmesinin Alıntılar ve Kaynakça grubunda Alıntı Ekle’ye tıklayın. Alıntı Ekle’nin altındaki alıntılar listesinden,kullanmak istediğiniz alıntıyı seçin.

Wordde alıntı nasıl gösterilir?

Kaynakça, alıntı ve başvuru oluşturma

 1. İmlecinizi alıntı yapmak istediğiniz metnin sonuna getirin.
 2. Başvurular > Stil öğesine gidin ve alıntı stilini seçin.
 3. Alıntı Ekle seçeneğini belirleyin.
 4. Yeni Kaynak Ekle seçeneğini belirleyin ve kaynağınız ile ilgili bilgileri doldurun.

Word alıntı stili nedir?

Word, makalenizi yazmak için kullanılan kaynaklardan otomatik olarak bir kaynakça üretir. Belgenize her yeni alıntıyı ekleyebilirsiniz; Word bu kaynağı kaynakçada MLA,APAve Chicago stilinde düzgün biçimde görünür.

Alıntı ve kaynakça nasıl eklenir?

Alıntı kaynağı ve ilgili ayrıntıları ekleme

 1. Alıntılar kenar çubuğunda, seçtiğiniz stilin altında + Alıntı kaynağı ekle’yi tıklayın.
 2. Kaynak türünüzü seçin.
 3. Kaynağınıza nasıl eriştiğinizi seçin.
 4. Alanlara dilediğiniz kaynak bilgilerini girin veya alanlardaki kaynak bilgilerini düzenleyin.
 5. Alıntı kaynağı ekle’yi tıklayın.

Word’de Kaynakçaya yeni kaynak eklenirken hangi komut kullanılır?

Kaynak oluşturma Başvurular sekmesinde Alıntı Ekle’ye tıklayın. Kaynağı Oluştur iletişim kutusunda, Kaynak türü, yanındaki (örnek, bir kitap bölümü veya bir Web sitesi) kullanmak istediğiniz kaynak türünü seçin. Kaynağın ayrıntılarını girin ve Tamam’a tıklayın.

You might be interested:  Makaleden Alıntı Nasıl Gösterilir?(Soru)

Word’de alıntı nasıl eklenir?

Alıntı yapmak istediğiniz tümcenin veya tümceciğin sonuna tıklayın ve Başvurular sekmesinin Alıntılar ve Kaynakça grubunda & Alıntı Ekle’ye tıklayın. Alıntı Ekle’nin altındaki alıntılar listesinden,kullanmak istediğiniz alıntıyı seçin.

Referans nasıl gösterilir?

Ancak referans gösterme temel olarak iki farklı biçimde yapılır. Ya bu bilginin yer aldığı cümlelerin sonunda parantez içerisinde verilir (buna yazar-tarih yöntemi de denir). Ya da yine bu cümlelerin sonuna sayı verilerek sayfanın altında dipnot biçiminde verilir (buna nümerik yöntem de denir).

Kaynakçada ne yazılır?

Kaynakçalar oluşturulurken, önce yazar adı, sonra eserin adı, daha sonra eserin yayınlandığı yayın evi ya da kitabevi, en sonunda da eserin basıldığı şehir, son olarak da eserin basıldığı yıl yazılır.

Biçim boyacısı nedir ne işe yarar?

Biçim Boyacısı, bir nesnenin tüm biçimlendirmesini kopyalayıp başka bir nesneye uygulamanızı sağlar; bunu biçimlendirme için kopyalayıp yapıştırma işlemi gibi düşünebilirsiniz. Kopyalamak istediğiniz biçimlendirmeye sahip metni veya grafiği seçin.

APA ve Chicago nedir?

APA alıntı stili ağırlıklı olarak eğitim, psikoloji ve sosyal bilimler alanında tercih edilmektedir, MLA tarzı beşerî bilimler tarafından, Chicago /Turabian tarzı ise genellikle iş, tarih ve güzel sanatlar gibi alanlarca benimsenen bir atıf sistemidir.

Alıntı kaynakçada nasıl gösterilir?

Doğrudan alıntı yapılması durumunda; alıntı metni yazıldıktan sonra, parantez içinde, yazarın soyadı, yayın tarihi ve sayfa numarası, virgüllerle ayrılarak yazılır. Tek bir sayfaya gönderme yapıldığında “s.”, birden çok sayfaya gönderme yapılıyorsa “ss.” yazılır.

Alıntı yapma ve kaynak gösterme işlemleri ne amaçla yapılır?

– Bilginin asıl sahibini belirtir. – Araştırmacının katkısını açıkça ortaya koyar. ➢ Çalışmanın güvenirliğini artırır. – Çalışmanın derinliği konusunda fikir verir. – Sunulan bilgiyi veya görüşü belgeler. – Denetim olanağı sağlar. ➢ Kullanılan kaynaklara erişim olanağı sağlar.

You might be interested:  Tez Yazarken Kitaptan Alıntı Nasıl Yapılır?

Kaynaklarda tez nasıl yazılır?

Yazar Adı Soyadı, Tez Adı (Yüksek Lisans Tezi /Doktora Tezi, Üniversite Adı, Yıl; Sayfa Numarası. Yazar Soyadı, Tez Adı, Sayfa Numarası.

Word’de yeni sayfa eklemek için hangi klavye kısa yol tuşu kullanılır?

Bu işlemi menüden yapabileceğiniz gibi en pratiği kısayol tuşu ile yapmaktır. Sayfa sonu kesmesinin kısayol tuşu CTRL + ENTER ‘dir. Öyleyse yeni sayfaya geçmek için defalarca ENTER değil, bir defa CTRL+ENTER ‘e basıyoruz ve Word bizi yeni bir sayfaya götürüyor.

Sayfa sonu dip not eklemek için aşağıdaki seçeneklerden hangisi kullanılmaktadır?

Dipnot veya son not eklemek istediğiniz yere tıklayın. Başvurular sekmesinde Dipnot Ekle veya Son Not Ekle seçeneğini belirleyin.

Kaynakça sıralama nasıl yapılır?

Word’de listeyi alfabetik olarak sıralama

 1. Sıralamak istediğiniz listeyi seçin.
 2. Giriş ve Sıralama >gidin.
 3. Sıralama Düzeni’neParagraflar ve Metin olarak ayarlayın.
 4. Artan (A-Z) veya Azalan’ı (Z – A) seçin.
 5. Tamam’ı seçin.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *