30 Milyon Kelime Kitabı Ne Anlatıyor?(Doğru cevap)

Kitap, çocuklarla etkileşime girmenin onların zeka gelişimlerine olan mucizevi etkisini ele alıyor. Çocuğu ile konuşan, birlikte zaman geçiren ve ona kitap okuyan ailelerin çocuklarının, bunu yapmayan ailelerin çocuklarından nasıl farklılaştığını anlatıyor. Çocuklarının duydukları kelime sayısı ortalama 30 milyon.

30 milyon kelime nasıl bir kitap?

Akademik çalışmaları gayet akıcı bir dille anlatmış yer yer sıkıcı olsa da bence çok verimli bir kitap. Çok farklı bir şey anlatmıyor. 20 – 30 yıl önce yapılan bazı bilimsel araştırmalardan yola çıkarak neden çocuğumuzla daha fazla ve daha zengin kelime dağarcığıyla konuşmamız gerektiğini sıkıcı bir biçimde anlatmış.

30 milyon kelime nedir?

Ancak önemli bir fark vardı. Varlıklı ve eğitimli ailelerden gelen çocuklar 3 yaşına geldiğinde toplam 45 milyon kelime, orta eğitim ve gelir seviyesine sahip ailelerde yetişen bir çocuk ise ortalama 30 milyon kelime duymuş oluyordu. Yani alt ve üst grup arasındaki fark tam “ 30 milyon kelime.” kadardı.

Otuz milyon kelime kitabi kaç yaş için?

Otuz Milyon Kelime Dana Suskind kaleminden çıkan ve 0 – 3 yaş arası çocukların zeka gelişimine katkı sağlayan eser; ebeveynlerin bu hızlı süreçte neyi, nasıl ve neden yapması gerektiğini aşama aşama açıklıyor.

30 milyon kelime farkı nedir?

Yani alt ve üst grup arasındaki fark tam 30 milyon kelime! Literatüre ‘ 30 Milyon Kelime Farkı ‘ olarak giren bu araştırma, üst sosyoekonomik seviyeden ailelerin çocuklarıyla daha ‘kaliteli’ zaman geçirdiğini, daha çok diyalog kurduğunu ayrıca o diyaloglarda daha çok kelime kullandığını ortaya koyuyor.

You might be interested:  Kelime Oyunu Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak?

Dr Dana Suskind kimdir?

Dana Suskind pediatri doktoru ve profesörü aynı zamanda Otuz Milyon Kelime İnisiyatifi’nin kurucusudur. Doktor Suskind dersleri ve çocuklarının gelişmesi için erken yaşlarda dil konusunun önemi üzerine araştırmalar yapmıştır. Dana Suskind çocuklarda dil geliştirmenin önemini kavrayan araştırmalar yapmıştır.

Çocuğa kitap okumaya ne zaman başlanmalı?

Amerikan Pediatri Birliği bebeklerin 6. aydan itibaren kitapla tanışmasını öneriyor. Ancak, pek çok uzman anne karnından itibaren çocuğunuza kitap okumanızı tavsiye ediyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *