Argo Kelime Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Argo konuşmak ne demek?

Bir gruba has bozulmuş dile jargon, genel olarak kaba halk diline, özel bir terminolojisi olan gizli dile argo denilmektedir. Jargondan argoya, argodan genel dile geçişler olabilmektedir. Ayrıca jargon, nörolinguistikte bir aphasia terimidir. Argo, teklifsiz konuşma, hakaret dili, şakacı dili ile karışmıştır.

Lan küfür mü argo mu?

Yargıtay’a göre ‘ lan ‘ lafı hakaret niteliği taşımıyor. Yargıtay 18. Ceza Dairesi, ‘ lan ‘ diye hitap edilmesinin onur, şeref ve saygınlığı rencide etmediğini belirterek verilen mahkûmiyet kararını bozdu. Yargıtay Ceza Genel Kurulu ise üç yıl önce ‘ lan ‘ı hakaret saymıştı.

Argo Nedir Turk Dil Kurumu?

Günümüzde argo, yanlış olarak “müstehcen konuşma, belden aşağı konuşma; konuşurken cinsel çağrışımlar yapacak şekilde iki anlama da gelebilecek sözcükleri seçme; bazı kelime ve kavramları, incitme veya alay amacıyla cinsel içerikli ima- lar yükleyerek kullanma; teklifsiz, kaba konuşma vb.” anlamlarda kullanılmaktadır.

Argo ne demek ve örnekler?

Argo küfür değildir ancak küfürlü argo terimler de bulunmaktadır. Anadili içinde ayrı bir dil olan argo, anadille birlikte kullanıldığı gibi, belirli gruplara özgü bir dil olabilir, örneğim askeri argo, suç argosu, polis argosu, okul argosu vs. gibi. Argoda kelimelerin anlamı örtüktür.

You might be interested:  Yds Kelime Çalışması Nasıl Yapılmalı?(En iyi çözüm)

Küfürlü konuşmaya ne denir?

Argo denince pek çok insanın aklına küfürlü konuşmak gelse de aslında özel bir dil olarak içinde oldukça fazla deyim, deyiş ve sözcük bulunan argo özel bir dil çeşididir. Unutulmamalıdır ki, dilbilimciler argoyu da konuşulan dilin bir parçası olarak kabul etmektedir.

Küfürlü kelimeler nelerdir?

Söylemeden Bir Daha Düşünün! Günlük Hayatta Küfür Olarak Kullandığımız 19 Kelimenin Gerçek Anlamı

  1. Yavşak. Çoğu kişinin bildiği üzere yavşak bitin yavrusuna denir.
  2. Angut. Bunun bir kuş türü olduğunu bilmeyen pek fazla kişi yoktur sanırım.
  3. 3. Dallama.
  4. Dangalak.
  5. Denyo.
  6. Deyyus.
  7. 7. Dümbük.
  8. Dürzü

Turkce argo sozlugu kimin eseri?

Dilimizin ustalarından (ve sözlük /sözcük okuma “hasta”larından) Hulki Aktunç, bu yapıtla yaklaşık 16 yıl uğraştı. Hem sözcük haznesiyle, hem de argoya getirdiği dinamik ve özgün kuramsal yaklaşımla “Büyük Argo Sözlüğü “, yurt içinde de, yurt dışında da yoğun ilgi görüyor.

Argo ne demek Edebiyat kısaca?

Argo Edebiyat Terimi Olarak Argo: Kullanılan ortak dilden ayrı olarak aynı meslek veya topluluktaki insanların kullandığı özel dil veya söz dağarcığı, jargon.

Lan demek kötü mü?

Hakaret davalarına bakan Yargıtay 4’üncü Ceza Dairesi bu davalarda, lan sözü için, “kaba ve rahatsız edici” olarak kabul edip verilen cezaları bozuyor, beraat kararlarını da onuyordu. Ancak bu kez konu ceza davalarındaki son karar yeri olan Ceza Genel Kurulu’nda görüşüldü ve “bu söz hakarettir” kararı verildi.

Lan kelimesi Fransızca ne demek?

Küfür olmayan argo edatı. Eşekle uzaktan yakından akrabalığı olmayan ünlemcik. Fransızcada fonetik olarak l’âne kelimesinin okunuşu ona benzer, fakat eşek anlamındaki bu “laaannn” kibar ve l harfi dilde ezilerek söylenir.

Lan kelimesi suç mu?

Yargıtay, polis memuruna “ lan ” diye hitap eden kişiye hakaret suçundan verilen cezayı bozdu. Ceza Dairesi, bu defa bir polise yönelik olarak söylenen, “ lan ” sözcüğünün kaba bir hitap tarzı olduğuna, ancak kişinin, “onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta” olmadığı için hakaret sayılamayacağına hükmetti.

You might be interested:  Nasıl Birleşik Kelime Midir?(Çözülmüş)

Argo ve jargon arasındaki fark nedir?

Jargonun argo ile önemli bir farkı vardır. Argo, genellikle gençler arasında kullanılan belli başlı sözcüklerdir. Argo, ayıp karşılanır ve olumsuz bir anlam ifade eder. Ancak jargon her ne kadar ‘bozuk dil’ olarak da görülse de genel olarak böyle bir olumsuz bir anlama sahip değildir.

Metres ne demek anlami?

Metres, partneriyle evli olmamasına rağmen sevgilisi olan kadınlar için kullanılan terim. Daha çok erkek partnerin evli olduğu durumlar için kullanılmaktadır. Bu tür birlikteliklerde erkek ve kadın birlikte yaşamamakta, ilişki durumu ise genellikle gizli tutulmaktadır.

Zarbo ne demek TDK?

toplumun belli bir kesiminin polisten bahsederken polis yerine kullandığı kelime.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *