Kim Milyoner Olmak Ister Çocuğun Söylediği Ilk Kelime?(Soru)

yıllar önce kim milyoner olmak ister yarışmasında şöyle bir soru çıkmıştı. 1 milyonluk soruydu. herodot’un yazdığı, mısır firavununun dilin kökeni deneyinde, doğunca çobana verilerek kapatılan, o dahil kimseyle konuşturulmayan çocuğun söylediği ilk kelime nedir? doğru cevap ekmekmiş.

Mısır Firavunun dilin kökeni deneyinde çocuğun söylediği ilk kelime nedir?

Mısır ‘a yolculuğu sırasında Heredot, Psammetikus’un (“Psamtik”) iki çocuk üzerinde deney yaparak dilin kökenini araştırdığını duymuştur. Çoban bir gün çocuklardan birinin “bekos” diye bağırdığını duyar ve bunun Frigce olduğu sonucuna varır. Çünkü “bekos” kelimesi Frigce “ekmek” anlamına gelir.

Kim milyoner olmak ister 1 milyonluk soruyu gören adam?

‘ Kim milyoner olmak ister?’ adlı yarışmada ilk kez 1 milyonluk soruya kadar gelen Arda Ayten, son soruya da doğru yanıt vererek 1 milyonluk büyük ödülün sahibi oldu.

Kim milyoner olmak ister 1 milyon kazanan Şeyma?

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında 1 milyon liralık soruya kadar gelen Şeyma Özin, büyük ödülü alamadı. Genç kız ter kan içinde kaldığı yarışmada yanlış şıkkı seçtiğini öğrendiği anda gözyaşlarına boğuldu. Genç kız 1 milyon lira almanın eşiğine geldiği yarışmadan 15 bin lira alarak ayrıldı.

Heredot’un yazdığı Mısır Firavunun dilin kökeni deneyinde doğunca çobana verilerek kapatılan o dahil kimseyle konuşturulmayan çocuğun söylediği ilk kelime nedir?

Soru: Herodot ‘ un yazdığı, Mısır Firavununun dilin kökeni deneyinde, doğunca çobana verilerek kapatılan, o dahil kimseyle konuşturulmayan çocuğun söylediği ilk kelime nedir? Şeyma, final sorusuna A şıkkı olan ‘Ver’ cevabını verdi. Ama doğru cevap C şıkkı ekmekti.

You might be interested:  En Çok Kelime Hangi Dilde?(Çözünme)

Psammetikos nedir?

Dünyanın ilk deneyini MÖ 664-610 yılları arasında hüküm süren Mısır Firavunu Psammetikos ‘un yaptığı söylenir. Mısır inanışına göre tanrı da Mısırlıydı ve dünyaya gelen tüm insanlara Mısır dilini öğretiyor ve ardından yeryüzüne gönderiyordu. Yani bu inanışa göre dünyaya gelen her çocuk Mısır dilini biliyordu.

Arda Ayten Ne Okuyor?

Henüz 19 yaşında olan Arda Ayten, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi. Senede 150 kitap okuduğunu ifade eden Arda Ayten, yarışmadan kazandığı parayla çok daha fazla kitap alıp okuyacağını dile getirmişti.

Kim milyoner olmak ister bir milyon kazananlar?

Eski yarışmanın en büyük ödülü olan 500.000 TL’yi alabilen olmamışken, şu anki büyük ödül olan 1 milyon TL’yi Arda Ayten adlı yarışmacı kazanmıştır.

Arda Ayten kaç yaşında?

İşte o 1 milyonluk soru: Herodot’un yazdığı, Mısır Firavununun dilin kökeni deneyinde, doğunca çobana verilerek kapatılan, o dahil kimseyle konuşturulmayan çocuğun söylediği ilk kelime nedir? Şeyma, final sorusuna A şıkkı olan ‘Ver’ cevabını verdi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *