Parantez Içinde Kelime Nasıl Yazılır?(Doğru cevap)

Parantez-Yay Ayraç İşareti (( )) ve Kullanıldığı Yerler. Cümlenin yapısıyla doğrudan doğruya ilgisi olmayan, yazının ve sözün aslında olmayıp, sonradan eklenmiş olan açıklayıcı kelimeleri ve söz gruplarını göstermek için kullanılır: O tarihte (1980) henüz sen yoktun.

Parantez içinde nokta konur mu?

3. Parantez içinde yazılan tam anlamlı bir cümle ise cümlenin sonundaki nokta, soru veya ünlem işareti parantezi kapamadan konur.

Parantez hangi cümlede kullanılır?

Yay ayracın yani parantezlerin kullanım alanları şu şekildedir; – Cümlelerde bulunan, fakat tek başlarına ya da cümle içinde herhangi bir görev almayan kelimeleri açıklamak için parantez işareti kullanılır. – Özel bir kişiden bahsederken mesleği ya da doğum ve ölüm tarihi ine parantez içerisinde verilir.

Parantez içine almak ne demek?

Cümle içinde geçen bir sözü, metin dışı tutmak için o sözün başına ve sonuna konulan işaret.

Örnekler ayraç içinde gösterilir mi?

1. Cümle içindeki açıklamalar parantez ( ayraç ) içinde gösterilir: Örnekler: Bu ekler (yapım ekleri) yeni anlamda sözcükler türetir.

Parantez içi işlemler nasıl yapılır?

PARANTEZLİ İŞLEMLER

 1. Bir işlemde öncelik şu sıraya göre takip edilir:
 2. → Parantez içindeki işlemler.
 3. → Çarpma veya Bölme İşlemi.
 4. → Toplama veya Çıkarma İşlemi.
 5. Eğer aynı önceliğe sahip işlemler varsa (Örneğin bir işlemde hem çarpma hem de bölme varsa) işlemler soldan sağa doğru yapılır.
You might be interested:  Ihsan Varol Kelime Oyunu Hangi Kanalda?(Çözüm bulundu)

Tırnak işaretinin içine nokta konur mu?

Tırnak içine alınan ifade tam bir cümle ise kendi noktalama işaretlerini korur. Bu cümlenin sonuna gelen ünlem, soru, nokta, virgül gibi noktalama işaretleri tırnak işaretinin ” içine ” konur: Kurda “Neden boynun kalın?” demişler; “İşimi kendim görürüm de ondan.” demiş.

Adres yazarken eğik çizgi kullanılır mı?

Eğik çizgi (/), yan yana yazılan mısralarda ve adreslerde sıklıkla kullanılan noktalama işaretidir. Diğer noktalama işaretleri gibi sık kullanılmaz. Ayrıca matematikte bölme işareti olarak da tercih edilmektedir.

Parantez içine parantez açılır mı?

Eğer bir yazı içerisinde parantez içinde parantez kullanılması gerekiyor ise ilk olarak kullanılacak parantez köşeli parantezdir. Yani parantez içerisinde parantez kullanılması gerektiğinde kullanılacak olan dış parantez köşeli parantezdir. Aynı zamanda köşeli parantez matematik konularında kullanılır.

Parantez içi okunur mu?

Türkçe’de parantez kullanılırken, parantezin içi okunmadığında cümlenin yapısı bozulmayacak şekilde kullanılır. Parantezin tırnak işareti yerine kullanılması hatalıdır. Ama cümle artık yanlıştır. Parantez içine yazılacak her şey, okunmayacağı varsayılarak yazılmalıdır.

Parantez noktadan önce mi sonra mı?

Diğer noktalama işaretleri ile birlikte kullanım Ünlem, soru, nokta, virgül gibi noktalama işaretleri tırnak işaretinin içine, ayracın ise dışına (ayraçtan sonra ) konulur.

Yay ayraç ne için kullanılır?

Cümle yapısıyla ilgisi olmayan açıklamaları göstermek için yay ayraç kullanılır. Eğer yay ayraç içerisinde özel ad ya da yargı bildiren anlatım varsa bunlar büyük harf ile başlar ve cümle uygun noktalama işareti ile tamamlanır.

Yay ayraç ne zaman kullanılır?

Yay Ayraç Nerelerde Kullanılır ( )

 • Cümledeki anlamı tamamlayan ve cümlenin dışında kalan ek bilgiler için kullanılır.
 • Özel veya cins isme ait ek, ayraçtan önce yazılır:
 • Tiyatro eserlerinde ve senaryolarda konuşanın hareketlerini, durumunu açıklamak ve göstermek için kullanılır:
You might be interested:  Bir Kelime Yada Cümleden Sonra Açıklama Yapılacaksa Hangi Işaret Konur?

Ayraç nedir örnekler?

Bir kelime ya da cümleden sonra yapılan açıklamalar parantez içine alınır. Örneğin: Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) en güzel eserlerini Bodrum’da yazmıştır. Eş anlamlı kelimeler, eş değerdeki tarihler ve rakamlar parantez içinde kullanılır. 7

Nokta nerede kullanılır ve örnekler?

Nokta işaretinin hangi alanlarda kullanıldığı ile ilgili örnek cümleler şu şekildedir;

 • Cümle sonlarında,
 • Kelime kısaltmalarında,
 • Sıra belirtmede,
 • Maddelendirmede,
 • Tarih ayrımlarında,
 • Saat ve dakika ayrımlarında,
 • Kitap ve dergi künyelerinde,
 • İnternette ağ adreslerinde,

Ayraç işareti nasıl yapılır?

Parantez İşareti Nasıl Yapılır? () Açık parantez işaretini yani ‘(‘ yapmak için shift’e basılır ve klavyenin üst kısmında bulunan 8 rakamına basılır. Kapalı parantez ‘)’ yapmak için shift tuşuna basıldıktan sonra yine klavyenin üst kısmında bulunan 9 rakamına tıklanır ve işaret oluşturulur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *