Atatürk Ne Kadar Kitap Okumuştur?(Mükemmel cevap)

ATATÜRK 57 YILDA 3 BİN 937 KİTAP OKUDU Kitap okumanın önemini vurgulayan Mutluer, hayatımızda büyük değişiklikler yapan Atatürkʼün 57 yıllık yaşamında araştırmalara göre 3 bin 937 kitap okuduğunu belirtti.

Atatürk Günde kaç saat kitap okurdu?

atatürk ‘ün doğumgününü 1 ocak 1881 kabul edersek kendisi 21,131 gün yaşamıştır şu fani dünyada ve bu iddiaya göre kendisi doğduğu günden itibaren her 5 günde 1 kitap bitirmiştir..

Atatürk kaç kitap okumuştur ve kaç kitap yazmıştır?

Atatürk ‘ün Nutuk ile birlikte 9 kitap yazdığını bunların ikisinin Almancadan Türkçeye çeviri, diğerlerinin ise kendisi tarafından bizzat kaleme alınan askeri, siyasi ve medeni bilgileri içerdiğini ve bir de geometri kitabı yazdığını söyledi. Atatürk ‘ün 3 bin 997 kitap okuduğunu belirten Dr.

Atatürk nasıl kitap okurdu?

Okuduğu sayfaların üstüne kurşun kalemle notlar yazdı. Genellikle kitapları masa başında okudu. Yanında parça parça kestirdiği tülbent bulundurdu; çok okumaktan gözleri yaşardığında bunlarla kuruladı. İki gün aralıksız okuduğu oldu.

Atatürk kaç kitap okudu Ekşi?

mustafa kemal atatürk 57 yılda 3937 kitap okudu – ekşi sözlük.

Atatürk yılda kaç kitap okurdu?

ATATÜRK 57 YILDA 3 BİN 937 KİTAP OKUDU Kitap okumanın önemini vurgulayan Mutluer, hayatımızda büyük değişiklikler yapan Atatürkʼün 57 yıllık yaşamında araştırmalara göre 3 bin 937 kitap okuduğunu belirtti.

You might be interested:  Internette Kitap Nasıl Okunur?(Çözünme)

Atatürk kaç tane savaşa girdi?

” Atatürk; 57 yıllık ömrüne 11 savaş, 24 madalya, 7 nişan, 13 kitap, 1 ülke ve milyonlarca özgür insan sığdıran büyük bir asker, siyaset ve devlet adamıdır.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk kaç kitap okudu?

– Mustafa Kemal Atatürk Yaşamı Boyunca 3.997 Kitap Okuduğu Tespit Edilmiştir. – Atatürk `Ün Okurken Not Alıp Altını Çizdiği Yerlerin Günümüz Türkçesi Ve Orjinal Haliyle -Hazırlanmıştır. -3997 Kitap Yabancı Dilde Olan Kitaplar Çevirilmiştir.

Atatürk ne tür kitaplar okurdu?

Atatürk yalnız tarih, askeri ve bilimle ilgili kitapları değil, gençliğinden itibaren zaman zaman roman okumaya da çok meraklı olduğunu biliyoruz. Bilhassa Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” ile Aka Gündüz’ün “Dikmen Kızı” romanlarını çok severek okuduğunu bizzat kendisinden duymuştum.

Bir insan hayatı boyunca kaç kitap okur?

300 + 4160 + 260 + 130 + 120 + 60 = 5030 kitap. Evet, sıkı bir okur yaşamı boyunca yaklaşık 5000 kitap okuyabiliyor.

Atatürk’ün kitap okurken koyduğu xx işareti ne anlama gelmektedir?

Şimdi bu işaretlerin anlamını açıklayalım: ” xx “: Önemli. “xxx”: Çok önemli. “müh.”: Mühim.

Atatürk en çok hangi alanlarda yazılmış kitapları okumuştur?

Kendi çabası ile Fransızca öğrenmiş ve bu dilde yazılmış askerlik eğitimi ile ilgili olduğu kadar, siyaset, hukuk ve edebiyat üzerine yazılmış eserleri de okumuştur.

Atatürk’ün kütüphanesinde kaç tane kitap vardır?

Katalogdaki bilgiler veri olarak alındığında, Atatürk ‘ ün kütüphanesinde 194’ü işaretli, 9’u notlu ve 101’i işaretli-notlu olmak üzere, 304 işaretlenmiş kitap bulunmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk kaç dil biliyor?

Hatta sadece o dili değil, o dilin üniversite çapında edebiyatından, dilbilim özelliklerine kadar öğrenilmesinin gerekliliğine inandığını belirtir(24). Sonuç olarak Atatürk ‘ün, ana dili olan Türkçe dışında, Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İngilizce ve Rusça bildiğini düşünebiliriz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *