Kitap Bölümü Kaynakçada Nasıl Gösterilir?(Çözüm bulundu)

Editörlü kitabın içindeki yazarı belli bölümler ise yazar ismi belirtilerek “Kitap Bölümü” türünde kaynak gösterilir. Editör sayısı üç veya daha fazla ise dipnotta ilk editörün adı ve soyadına yer verildikten sonra “vd.” kısaltması kullanılır.

Kitap alıntısı nasıl gösterilir?

Doğrudan alıntı yapılması durumunda; alıntı metni yazıldıktan sonra, parantez içinde, yazarın soyadı, yayın tarihi ve sayfa numarası, virgüllerle ayrılarak yazılır. Tek bir sayfaya gönderme yapıldığında “s.”, birden çok sayfaya gönderme yapılıyorsa “ss.” yazılır.

Çok yazarlı kitap kaynakçada nasıl gösterilir?

İkiden Fazla Yazarlı Kaynak: Metin içinde ikiden fazla yazarlı kaynaklara yapılan göndermede sadece ilk yazarın soyadı verilir; diğerleri için “vd.” ifadesi ile parantez içinde yıl ve sayfa numarası belirtilir. (Akalın vd., 2012: 33). Yazarı Olmayan Kaynak: (Eserin Adı -uzun ise ilk iki kelimesi-, Yıl: s. No).

Bildiri nasıl kaynak gösterilir?

Yazar Soyadı, A. (Yayın Yılı). “ Bildiri Adı”. Editör (Ed.) Soyadı A. Kitap adı (sayfa numaraları).

Editörü olan kitap Kaynakçası nasıl yazılır?

Editörü olan kitaplar Metin içinde kaynak gösterme: ”alıntılanan ifade” (Editörün Soyadı Sayfa Numarası) Örnek: ”alıntılanan ifade” (Tüzün 75) Kaynakçada: Editörün soyadı, adı, ed. Kitap adı. Yayım yeri: Yayımlayan, Yayım tarihi. Örnek: Tüzün, Çiğdem, ed.

You might be interested:  Ingilizce Kitap Özeti Nasıl Çıkarılır?(Çözünme)

1000 kitapta nasıl alıntı yapılır?

Peki ‘ 1000 Kitap ‘ uygulamasının ‘ Alıntılar ‘ özelliği nasıl kullanılır? Uygulamada altta gördüğünüz ‘arama’ ifadesinin üzerine dokunduğunuzda edebiyat, şiir, müzik ve felsefe gibi 20 tane konu göreceksiniz. Burada herhangi bir konunun üzerine geldiğinizde kullanıcıların yaptıkları kitap alıntıları karşınıza çıkacak.

Kaynakçada ne yazılır?

Kaynakçalar oluşturulurken, önce yazar adı, sonra eserin adı, daha sonra eserin yayınlandığı yayın evi ya da kitabevi, en sonunda da eserin basıldığı şehir, son olarak da eserin basıldığı yıl yazılır.

Tez çalışması nasıl kaynak gösterilir?

Tezlerin kaynakça gösterim şekli: Yazar Soyadı, Adı. Tez Adı. Yüksek Lisans Tezi /Doktora Tezi, Üniveriste Adı, Yıl.

Kitap referansı nasıl verilir?

Yazarın Soyadı ve Adının İlk Harfi, Basım Yılı, Eserin Adı (İtalik olarak), Baskı, Yayımcı, Yayım Yeri. Referans Tipi Metin İçinde Kullanım Referans Listesi Gösterimi Tek Yazar Yazarın soyadı, eserin yayımlandığı yıl verilir.

Bildiri dipnotu nasıl yazılır?

Basılı bildiri ve tebliğ metinleri dipnot gösterim şekli: Yazar Adı Soyadı, “Tebliğ Başlığı”, Kitap Adı, ed. Editör Adı Soyadı (Baskı Yeri: Yayıncı, Baskı Tarihi; Sayfa Numarası. Yazar Soyadı, “Tebliğ Başlığı”, Sayfa Numarası.

Yönetmelik nasıl kaynak gösterilir?

Resmi Gazete’de yayınlanan yasa ve yönetmelikler, T.C. Resmi Gazete, yayınlandığı tarih (gün, ay ve yıl olarak) ve sayısı belirtilerek yazılmalıdır.

Derleme nasıl kaynak gösterilir?

Kullanım şekli: Yazar adı (Basım Yılı). “ Derleme Kitap İsmi” Kullanılan bölümün başlığı içinde. Bölümü yazan yazar adı (der.). Basım yeri: Yayınevi, sayfa aralığı.

MLA formatı nasıl yazılır?

MLA Temel Biçimlendirme Kuralları Metin biçimlendirme: Genellikle 12 punto yazı boyutu tercih edilmektedir. Büyük/küçük harf: Başlıklar için her kelimenin ilk harfi büyük olacak şekilde yazılmalıdır. Paragraf girintisi: Paragrafların ilk kelimeleri 1,27 cm (1/2 inç) paragraf girintisi olacak şekilde ayarlanmalıdır.

You might be interested:  Malatya Kitap Fuarı Nerede?(Çözünme)

Film Kaynakçası nasıl yazılır?

Sinema filmlerinin dipnot gösterim şekli: Yönetmen Adı Soyadı, “ Film Adı”, (Yıl; IMDB Adresi, Atıf Dakika (Dakika:Saniye-Dakika:Saniye). Yönetmen Soyadı, “ Film Adı”, Atıf Yapılan Dakika (Dakika:Saniye-Dakika:Saniye).

APA nasıl yazılır?

APA stili & Paraphrasing

  1. Sayfada sağdan, soldan, alttan ve üstten 2,5cm aralık olmalıdır.
  2. Paragraflara bir tab (1,25cm) içeriden başlanmalıdır.
  3. Üst bilgi olarak sola, makalenin kısa adı tamamı büyük harflerle yazılmalıdır.
  4. Üst veya alt bilgi kullanılarak yazarın adı kesinlikle yazılmamalıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *