Kitap Için Isbn Numarası Nasıl Alınır?(Mükemmel cevap)

ISBN nasıl alınır?

  1. İnternet sayfasına girip (www.ekygm.gov.tr) ISBN bölümüne giriş yapınız.
  2. Sisteme kayıt olmak için “Yeni Yayımcı Başvuru” formunu doldurup yazıcı çıktısını alınız.
  3. Çıktısını aldığınız formu imzalayınız.

Kitap için barkod nasıl alınır?

ISBN nasıl alınır? ·ISBN sistemine katılabilmek için yayımcı bilgileri ile yayımcının gelecek on yıl için basmayı tasarladığı yayın sayısını içeren “Yayımcı Başvuru Formu” doldurularak ISBN Türkiye Ajansı’na (Kütüphaneler Genel Müdürlüğü) başvurulur.

ISBN nasıl alinir şahıs Yayıncı ilk başvuru?

ISBN ‘YE İLK KEZ BAŞVURANLAR: Önce İnternet üzerinden kayıt yapmaları gerekmektedir. Bu bağlamda izlenecek yol; · www.earsiv.net internet adresine girerek, sol taraftaki yayımcı linkinden / Yeni Başvuru seçilerek “ Yayımcı Başvuru Formu” doldurulur, kaydedilir ve çıktı alınır. İmza kısmı ilgili tarafından doldurulur.

ISBN li kitap ne demek?

ISBN (International Standard Book Number), hızla değişen ve gelişen dünyamızda artan bilgi üretimini izleyebilmek ve geniş çapta kullanıma sunmak için 1972 yılında Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından hazırlanan ve üye ülkelerin onayı ile yürürlüğe giren bir kitap numaralama sistemidir.

ISBN nedir ne işe yarar?

ISBN Nedir? Amaç, kitap numaralarının uluslararası bir yöntemle düzenlenerek standardize edilip, Uluslararası Standart Kitap Numarası ( ISBN ) verilerek belirli bir yayımcının yayınladığı bir materyalin kimliğini tanımlamaktır. ISBN 13 haneli bir numaralama sistemidir.

You might be interested:  Kitap Lansmanı Nasıl Yapılır?

Kitapların seri numarası nerede yazar?

Kitabınıza ait ISBN numarası yayınevimiz tarafından Kültür Bakanlığı Veritabanına yazar kaydınız yapılarak alınır. Basılan her kitap için ISBN numarası alınır. ISBN numarası kitabın künye sayfası denilen ön iç sayfasında ve kitabın arka kapağında basılı olarak piyasaya sunulur.

Kitap baskı sayısı nasıl öğrenilir?

Kitabın baskısını belirten metni arayın. Bazen yayıncı, kitabın hangi baskısına sahip olduğunuzu telif hakkı sayfasının altına açıkça yazacaktır. “Birinci Baskı ” ifadesini ve ardından yılı arayın. Şanslıysanız, telif hakkı sayfası her baskının yayınlandığı yılları listeleyecektir.

ISSN numarası nasıl alınır?

verilen ISSN almak için de; www.earsiv.net/ issn adresine ulaşılıp, online olarak işlemler yapılmak suretiyle alınabilmektedir.

ISBN almak zorunlu mu?

Evet, her yayımcının kendi yayımcı ön sayısı üzerinden ISBN alması gerekir. Yılda bir kere yayınlanacak materyale ISBN alınması gerekir mi? Evet, ISBN ‘le birlikte ISSN (Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası) de verilir.

ISSN başvurusu nasıl yapılır?

Basılı derginin kütüphane otomasyon sistemine kaydı yapılır daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı web sayfasından ISSN başvuru formu eksiksiz olarak doldurularak “Alındı Belgesi” ile sisteme yüklenir. Sistem tarafından aynı gün mesai saatleri içerisinde ISSN numarası tanımlanır.

ISBN 978 ne demek?

ISBN sistemi, yayınlanan her materyale bir tanımlama numarası verir. Bu numara beş grup ve 13 haneden oluşur. 978 ISBN ön kodu, 975 Türkiye temsil etmekte, 17 Kültür ve Turizim Bakanlığı’nın ön sayısı, 3298 Bakanlığın yayın numarasını gösterir ve 9 denetim numarasıdır.

ISBN ne zaman çıktı?

ISBN (İngilizce: International Standard Book Number, Türkçe: Uluslararası Standart Kitap Numarası); 1972 yılında Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından hazırlanan kitap numaralama sistemidir.

ISBN nasıl sorgulanır?

İlk olarak yapmanız gereken e-devlet üzerinden kullanıcı adı ve şifrenizle kişisel sayfanıza ulaşmak. Sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sunulan hizmetleri açın. Sonrasında ise; Eser Sahibi Olduğunuz Kitaplara İlişkin Bandrol Bilgisi Sorgulama ekranına erişin.

You might be interested:  Kaymakamlık Sınavı Hangi Kitap Önerileri?(Çözünme)

E kitap ne kadar kazandırır?

Yapılan fiyatlandırmada kitap başına ciddi paralar kazanılabilmektedir. Kitaba göre değişiklik göstermekle birlikte 500 TL – 2000 TL arasında aylık kazanç sağlamaktadır. Dilerseniz kendinize bir web sitesi açarak e – kitap yaptığınızı duyurabilir ve sipariş alabilirsiniz.

Kitap için bandrol nasıl alınır?

YAYFED’in internet adresinden (https://www.yayfed.org/) bandrol bölümüne girerek ulaşabileceğiniz formlar şu şekilde:

  1. Banka dekontu (2 Adet)
  2. Başvuru Dilekçesi – Ek-1: Form-1 ( Bandrollerin kargo ile gönderilmesi için Ek-2: Form-2)
  3. Matbaa veya dolum tesisi yazısı
  4. Bandrolü vekil alacak ise vekaletname.

Bir kitabın uluslararası olduğu nasıl anlaşılır?

Ulusal ve Uluslararası Yayınevi Farkı ve ISBN Ancak ISBN esas olarak bir eserin uluslararası sertifikasyona sahip olduğunu göstermektedir. ISBN; Uluslararası Standart Kitap Numarası; eserin uluslarası bir yöntemle standardize edilmesini ve belirli bir yayıncının yayımladığı eserin kimliği olarak verilmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *