Kitap Vergisi Ne Kadar?

Bu hüküm uyarınca söz konusu kitap ve benzeri yayımlar %8 oranında KDV’ye tabidir. Ancak bunlardan KDV Kanunu’nun 13/n maddesine göre KDV’den istisna olan kağıda basılmış kitap ve süreli yayınların satışında KDV uygulanması mümkün değildir. Satış faturasının KDV’siz olarak düzenlenmesi zorunludur.

Kitap vergisi var mı?

DUVAR – Yayınevlerinin kitap veya süreli yayınları toptancı ve dağıtıcılara satışında bugünden itibaren katma değer vergisi alınmayacak. Kitapçıların tüketiciye sattığı kitap ve süreli yayınlarda ise yüzde 8 KDV uygulaması devam edecek.

Hangi kitaplar KDV’den muaf?

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen torba yasa ile basılı kitap ve süreli yayınlardaki katma değer vergisi, KDV sıfırlandı. Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, yüzde 8 olan KDV oranı tüm basılı kitap ve süreli yayınlarda kaldırıldı.

Kitap KDV oranı nedir?

kitap okuyucu, tablet ve benzerlerinin tesliminde KDV oranı %18 oranı olarak belirlenmiştir. Daha öncesinde elektronik ortamda satışı yapılanlar dahil gazete ve dergiler %1 kitap ve benzeri yayınlar ise %8 oranında KDV ‘ye tabiydi. Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 475)” tam metni…

Kitapta vergi kalktı mı?

katma değer vergisi kanunu’nda yapılan bu değişikliğe göre, 1 şubat 2019 tarihinden itibaren yayıncılar stoklarında bulunan veya yeni yayımlayacakları kitapların; dağıtımcılara ve kitapçılara yapılan toptan satışlarında veya e-ticaret ya da doğrudan yayınevinden kdv mükellefi olmayan gerçek kişilere perakende

You might be interested:  Kitap Arasında Çiçek Nasıl Kurutulur?(Çözünme)

Bir kitap neden KDV’den muaf olur?

Bu değişiklikle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “yayıncılık sertifikası” verilmiş yayıncıların kitap ve süreli yayın teslimleri KDV ‘ den istisna edilmiştir. Yani kitapta uygulanan %8 KDV, bakanlık tarafından yayıncı sertifikası verilmiş yayıncılardan kitap alınması halinde kaldırılmış oluyor.

Kitaplar neden bu kadar pahalı?

TÜİK’e göre ortalama bir romanın fiyatı 26 TL Kitap fiyatlarındaki pahalılığın asıl sebebi ise, dolar kurundaki yükselmenin kâğıt fiyatlarına yansıması. Kâğıdı ithal ettiğimiz için kurdaki yukarı yönlü bir hareket, etkisini maliyetlerde ve satış fiyatlarında gösteriyor.

KDV muafiyeti ne demek?

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 11-17. maddelerinde belirtilen KDV istisnası, kanunda belirtilen yatırım teşviğine sahip firmaların ödemek zorunda oldukları KDV tutarından muaf olmaları anlamına geliyor.

Kitaplardan KDV kalktı mı?

Dün akşam yürürlüğe giren kanun ile birlikte kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranı tamamen kalktı “Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu” hükümlerine göre poşetlenerek satılanlar hariç olmak üzere, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV (Katma Değer Vergisi) oranı sıfırlandı.

KDV muaf fatura nasıl kesilir?

Fatura üzerinde e- Fatura Bilgileri veya e-Arşiv Bilgileri ekranına girin. Fatura tipi olarak “İstisna” olarak seçin. Fatura kalem bilgilerinde 0 KDV ile girdiğiniz ürün ya da hizmetin KDV muafiyet kodu ne ise belirleyin. Buradaki menüden açılan ekrandan muafiyet kodunu seçebilirsiniz.

Kitap satışı KDV beyannamesinde nasıl gösterilir?

Bu istisna kapsamında yapılan teslimler, teslimin yapıldığı vergilendirme dönemine ait KDV beyannamesinin “İstisnalar-Diğer İade Hakkı Doğuran İşlemler” kulakçığının, “Tam İstisna Kapsamına Giren İşlemler” tablosunda, 335 kod numaralı “Basılı Kitap ve Süreli Yayınların Teslimleri” satırı aracılığıyla beyan edilir.

Pırlanta da vergi ne kadar?

Bakanlar Kurulu Özel Tüketim Vergisi ‘nde yeni düzenleme gerçekleştirdi. Buna göre ÖTV oranları birada yüzde 63, cep telefonunda yüzde 25, güneş kreminde yüzde 20, tıraş köpüğünde yüzde 6,7, elmas, pırlanta, yat, tekne ve kotrada yüzde 0!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *