Şeker Portakalı Nasıl Bir Kitap?

Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelosun çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zezenin başından geçenleri anlatır.

Şeker Portakalı kitabı neden yasaklandı?

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos Bakanlık kitabı inceleyerek kitabın “Türk örf ve adetlerine uymadığı ve çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyecek unsurlar içerdiği” gerekçesiyle öğretmen hakkında soruşturma başlatarak kitabın sakıncalı olduğunu tescilledi.

Şeker Portakalı kaç yaşında okunmalı?

5 yaşındaki bir çocuğun büyüme arzusunu anlatan, büyüklere ve çocuklara hitap edecek bir kitap.

Şeker Portakali nasil bir kitap?

Brezilyalı yazar Mauro De Vasconcelos tarafından yazılan Şeker Portakalı ‘nda, Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinde yaşayan fakir bir ailenin beş yaşındaki oğlu olan hayal gücü çok gelişmiş Zeze adlı çocuğun başından geçenler anlatılıyor. Yazar, kendi çocukluğundan izler taşıyan kitabı 12 günde yazdığını ifade eder.

Şeker Portakalı kitabının türü nedir?

İçindeki çocukluğu hep canlı tutan yetişkinlerin özel kitabı “ Şeker Portakalı ” ile tanıdığımız, acının tarifini anlatmanın derdine düşen yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un hayat hikayesidir.

Şeker Portakalı hikaye mi?

Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan José Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı Şeker Portakalı, “günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü”dür.

You might be interested:  Game Of Thrones 6. Kitap Ne Zaman?(En iyi çözüm)

Şeker Portakalı çocuklar okuyabilir mi?

Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos’un dünya çapında ün kazanmasını sağlayan “ Şeker Portakalı ” çocuk, yetişkin herkesin mutlaka okuması gereken bir başucu eseri.

Şeker Portakalı Çocuk Kitabı mi?

Şeker Portakalı, dünya üzerinde yazılmış en güzel ve en içli romanlardan biridir. Beş yaşındaki Zeze’nin hikâyesini anlattığı için çocuk romanı demek haksızlık olur. Ortaokuldan itibaren her yaştan insanın dönüp dönüp okuyacağı kitaplardandır.

Şeker Portakalı hala yasak mi?

2013 yılında ülkemizde yasaklanmaya çalışılan kitaplar arasında yer alan Şeker Portakalı, çocuğu 7. sınıfa giden velinin, kitabı okutan öğretmene soruşturma açması ile yasaklanan bir kitaptır.

Şeker Portakalı Portuga öldü mu?

zeze’nin kahramanı ve en iyi dostuydu o, canından çok sevdiği.. kitabın sonunda portuga ölüyordu, o zaman da hiç yakışmamıştı ölüm ona, şimdi de yakışmadı

Şeker Portakalı Zeze nasıl biri?

Şeker Portakalı 5 yaşındaki Zeze isimli bir çocuğun acı hikayesini anlatıyor. Çok fakir bir ailenin çocuklarından biri olan ve 5 yaşında olmasına rağmen hayal gücü ve zekası çok gelişmiş olan Zeze çok yaramaz bir çocuktur ve o yüzden mahalle için şeytan olarak anılmaktadır.

Şeker Portakalı kitabının devamı hangi kitap?

Şeker Portakalı ‘nın devamı olan Güneşi Uyandıralım’ı da çok seveceğinize inanıyoruz. Dizinin üçüncü kitabı olan Delifişek’te bu kez, Zeze’yi delikanlılık yaşında bulacaksınız.

Şeker Portakalı hangi çeviri?

Ancak, Can Yayınları Şeker Portakalı ‘nı ‘ana dilden çeviri ‘ kaygısıyla Emrah İmre’ye Portekizce’den çevirtti. Kitap, yeni çeviride ” Şeker Portakalı “adı kullanarak basıldı.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *